Modrotisk2019

 

MODROTISK JE ZAPSÁN NA SEZNAM KULTURNÍHO DĚDICTVÍ UNESCO
Ve výtvarném oboru Základní umělecké školy se s žáky věnujeme zajímavým výtvarným činnostem a pomáháme tím rozvíjet nejen dětskou tvořivost a fantazii ale i manuální zručnost a jemnou motoriku. Žáci jsou vedeni k tomu, aby výtvarnými prostředky vyjadřovali své pocity, myšlenky, nápady, svůj pohled na svět. Přitom objevují výrazové možnosti různých materiálů a technik. V letošním školním roce jsme si vyzkoušeli nejstarší dochovaný způsob tradičního ručního potiskování a barvení textilií zapsaný na seznam kulturního dědictví UNESCO – modrotisk.

MODROTISK ŽÁKŮ VÝTVARNÝCH ATELIÉRŮ ZUŠ
Základem pro náš modrotisk bylo bílé bavlněné plátno, rezerva a hodně fantazie.
Malebné vzory tradičního horáckého modrotisku naši výtvarníci obměnili novými náměty.
S výtvarnou invencí namalovali na bílá plátna osobité vzory, ornamenty a struktury. Unikátní metoda rezervážní malby funguje podobně jako malování kraslic voskem. Nejprve se na plátno ručně namaluje vzor speciální směsí z kaolinu a arabské gumy.
Tato rezerva při následném barvení zabrání barvě v přístupu k vláknu. Proto se tato místa neobarví.

MODROTISK DANZINGER
Jednu z mála původních dílen modrotisku na světě najdete v Olešnici na Blanensku. Rodina Danzingerů ji založila na počátku 19. století. Dědictví původních postupů ručního tisku dřevěnými formami a barvení plátna indigem tu v současnosti dodržuje čtvrtá generace rodiny Danzingerů.
V dílně této uznávané barvířské rodiny nám naše plátna tradičním, velmi starým způsobem obarvili indigem. Po obarvení ještě rezervu odstranili vypráním v octové vodě. Takto zpracovaný modrotisk nakropili a vyžehlili. Ručně malované motivy našich žáků zůstaly v barvě bílého podkladu. Sytá modř indiga proměnila plochy plátna na sugestivní obrazy a magická znamení.

MODROTISK ŽÁKŮ ZUŠ NA VÝSTAVĚ
Atraktivní výstavu žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy PhDr. Zbyňka Mrkose z výtvarných ateliérů Jany Blažkové a Lenky Jeřábkové jste mohli navštívit v komunikačních prostorách naší hlavní budovy ZUŠ, na Došlíkově ulici v Brně-Židenicích
od 18. listopadu dlišta modrotisko 18. prosince 2019
otevřeno vždy pondělí až pátek od 9 do 19 hodin

UNESCOmPřesně před rokem, v listopadu 2018, byla na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zařazena nominace řemeslného umu a lidské tvořivosti – technologie výroby modrotisku.

Komentáře nejsou povoleny.